info@rekongrup.com +90 216 446 81 77

Sırt Sırta (Back to Back) Sistemler

Bu tarz depolarda ürün / malzeme ve ya paletler, sırt sırta konmuş raflar içerisine yerleştirilmektedir. Raf derinlikleri, standardize edilmiş olarak, konacak en büyük ürün derinliğinde yapılmaktadır. Genelde bir göze, bir ürün / malzeme ya da palet konmakla birlikte, arka arkaya iki ya da en fazla üç adet ürün / malzeme ve ya palet konabilmektedir. Ard arda birden fazla malzeme konma işlemi ya çok çok özel forklift ve taşıyıcılarla yapılabilmekte ya da robotlarla gerçekleşebilmektedir. Günümüzde, pek çok depo da sadece her gözde bir adet palet / ürün ya da malzeme konmaktadır. Sağlı sollu raf guruplarının arasındaki koridorda ise forklift, reach truck tipindeki forkliftler ve ya modern depolama sistemlerindeki robotlardan AS/RS ve ya stacker crane robotlar çalışmaktadır. Aşağıdaki resim, sırt sırta yapılan bir depo uygulamasında, deponun koridoru ve AS/RS robotunu göstermektedir.

Avantajları
* Oldukça fazla sayıda çeşitliliği olan işletmelerde kullanılması uygundur. Ancak, ürünlerin paletlerle taşındığı ya da depolandığı durumlarda kullanılır. Çeşit sayısı 5000 / 10000’i bulan ve paletlerle depolama yapılan ve her çeşitten çok fazla palet olmayan ( 5 ya da 10 palet gibi) işletmelerde uygulanabilir.
* Her koridorda bir robot konuşlandırıldığı için, robot sayısının fazlalığı ile depolama ve sevkıyat hızı çok yüksektir. Örneğin, 50 metre uzunluğunda koridorları olan ve 10 koridora sahip, 10 metre yüksekliğindeki bir depoda forkliftlerle uygulama yapıldığında, 4 forklift ile ortalama 4 dakikada 1 palet ürün depolanabilir ve ya sevk edilir. Aynı işlem robotlarla yapıldığında 1 dakikada 1 palet depolama ve sevkıyat gerçekleştirilebilir. Ayrıca, forklift ve ya reach truck ile zaten 10 metre yükseklikler için özel ataçmanlı araçlar almak gerekir.

Dezavantajları
* Fazla sayıda robot kullanımı olacağı için, ilk yatırım maliyeti yüksektir.
* Çok büyük alan kayıplarının olduğu sistemlerdir.
* Palet dışında çok az ürün saklama ve taşıma şekline hitap eder.